Vilniaus senamiesčio teatras
LT EN
Įvykdyti projektai

Trijų Karalių eisena Vilniuje – Naujametinių švenčių kulminacija!


Vilniaus senamiesčio teatras jau 15 metų Vilniuje kiekvieną sausio 6 dieną, 16.30 val. organizuoja Trijų karalių eitynes nuo Aušros vartų iki Katedros aikštės. Eisena - tai originalus vaidinimas, kuris vyksta ne statiškoje scenoje, o žaismingai keliaujant senamiesčio gatvėmis į Katedros aikštę. Reginys į senamiestį pritraukia ne tik miesto gyventojus, bet ir svečius. Trys karaliai su svita keliaujantys Vilniaus gatvėmis - tradicinis reginys,  sulaukiantis dėmesio bet kokiu oru, kuris tuo laikotarpiu taip pat tradiciškai nelepina: tai stingdantis šaltis, tai lietus.

Karališka procesija - trijų metrų aukščio karūnuotos figūros: Kasparas, Merkelis, Baltazaras bei juos lydintys Biblijinio epizodo veikėjai: Archangelas su angeliukais, pora piemenų su karvėmis ir lydintys asmenys. Eisenos metu Karaliai miestui linki derlingų, sėkmingų metų. Eitynių pabaigoje, 17.00 val. – Biblijinio siužeto 15 minučių trukmės spektaklis "Betliejus". Jame vaidina eisenoje matyti personažai bei kiti veikėjai, lauksiantys ateinančiųjų karalių Katedros aikštėje – Kalėdinėje miesto širdyje. Spektaklis subtiliai perteikia gerai žinomą legendą apie tris išminčius, kurie atnešė aukso, smilkalų ir miros, tuo pagarbindami gimusį Kristų.

Džiaugiamės, kad po ilgo, visą pasaulį apėmusio, krizinio laikotarpiu, Vilniaus senamiesčio teatras, gavęs  Kultūros tarybos finansavimą, vėl gali pradžiuginti miestiečius ir svečius atnaujintu „Beatliejaus“ vaidinimu.  Taip gražiai pagerbsime besibaigiančius ir Teatro metus.

 „Gatvės teatro minties galia“ („Street theater- the power of imagination”)

 

Mes jau namie...Dar nesitiki, kad baigėsi vasara, tarptautinis projektas Lenkijoje, vis dar gyvename įspūdžiais, prisiminimais. Taip sunku buvo išsiskirti!

 

Vilniaus senamiesčio teatras, kartu su Lenkijos Podlaską Wojewódzką Komendę OHP Białystoke, užsiimančia mažiau galimybių turinčio jaunimo profesiniu mokymu, rugpjūčio 20-27 dienomis vykdė tarptautinį projektą „Gatvės teatro minties galia“ („Street theater- the power of imagination”). Finansavimą gavome iš Lietuvos – Lenkijos bendradarbiavimo fondo. Ačiū jiems, nes tai, ką patyrė projekto dalyviai išliks visam gyvenimui.

 

Po 10 jaunų žmonių iš Lietuvos ir Lenkijos rugpjūčio 20 dieną susitiko Wasilkovo mokymo centre, kuriame mokosi ir gyvena mažiau galimybių turintys moksleiviai. Pirmą dieną susipažinome vieni su kitais, aplinka, būsimų užsiėmimų tvarkaraščiu. Pradžioje buvo nedrąsu, buriavomės savomis kompanijomis.

 

Antrą dieną visi turėjo galimybę save išbandyti žongliruodami, vaikščiodami kojūkais, grodami būgnais. Tiesiog tam, kad suprastų, kas labiau patinka, tinka. Vakare mes, Lietuvos grupė, Lietuvos nacionalinio vakaro metu, parodėme savo dienos stovykloje „Gatvės teatras“ sukurtą spektaklį „Vanagėlis“, inscenizacija pagal Lietuvių liaudies dainą „Vanagėlis tupėjo“. Pademonstravome gatvės teatro technines galimybes, kad būtų lengviau apsispręsti, kokį bendrą pasirodymą kursime.

 

Trečia dieną važiavome į Bialystoką, prie dramos teatro, kur turėjo būti mūsų finalinis projekto pasirodymas. Labai pasisekė, kad tuo metu ten vyko vasaros dienos stovykla, kur jaunimas mokėsi aktorinio meistriškumo, choreografijos, scenografijos, kultūros reklamos, žurnalistikos meno, grimo paslapčių. Tai respublikinis projektas vykdomas visuose didžiuosiuose Lenkijos teatruose. Laisvos vietos buvo užpildytos dviejų valandų bėgyje internete paskelbus anketas stovyklai! Projektas vykdomas jau ne vieni metai, todėl labai laukiamas, daug norinčių, bet pakliūna atkakliausi. Grįžus į Wasilkową, po vakarienės, buvo Lenkų nacionalinis vakaras su Polonezu, istorijos apie Lenkiją „pamoka“ ir neformaliu vakarėliu TIK jaunimui.

 

Sekanti diena - „lūžio diena“. Visi išsakė, kas gerai-negerai ir... pradėjo rimtai dirbti jau kaip komanda. Trys grupės, žongliravimo, kojūkininkų, būgnininkų, turėjo savo lyderius-vadovus, o kadangi jis buvo iš jaunimo tarpo, bendravimas vyko be pasipriešinimo.

 

Penktadienis, su ekskursija į Beloviežą, į girią, kurioje gyvena stumbrai, kaip trumpas atokvėpis prieš finišo tiesiąją. Po vakarienės be kalbų kibo kurti teatralizuotus gatvės pasirodymus planuotus Wasilkowe ir Bialystoke.   Buvo smagu žiūrėti, kaip neraginami dirbo, mokėsi to, kas nesigavo, patarinėjo vieni kitiems, stengėsi savo užduotį atlikti kuo geriau.

 

Išaušus šeštadieniui jautėsi įtampa. Juk daugumai tai bus nauja patirtis, „krikštas gatve“ . Čia žiūrovai iškart parodo, ar tu įdomus, ar įtikinai. Stengėsi, vieni kitiems padėjo, palaikė. Ir gatvė priėmė! Wasilkovo gyventojai šypsojosi, plojo, mojavo, ėjo iš paskos ir klausė, kur mus dar galės pamatyti. Generalinė repeticija pavyko!

 

Sekmadienį jau žinojo, kas, kada ir ką turi daryti, todėl viskas ėjosi sklandžiau, ramiau. Buvo ir šiek tiek liūdna, nes visi suvokė, kad tai jau paskutinė diena kartu, neišvengiamai artėja atsisveikinimas. O juk, atrodo, taip neseniai buvo pirmadienis, kai nekantraudami vykome į Wasilkovą.

Labai džiaugiamės, kad projektas vyko sklandžiai, nors jaunimas susirinko „su charakteriu“, labiau norintys vadovauti, ne paklusti. Džiugu, kad kiekvienas rado savo vietą, realizavo save. Geriausias mokytojas – pavyzdys, bendras darbas. Tai, ką parodėme žiūrovams, sukūrėme per nepilną savaitę, todėl iš tiesų galime didžiuotis. Klaidų buvo, bet ta euforija, su kurią vyko pasirodymas, viską atpirko, persidavė žiūrovams, todėl nuoširdžiai tikiu, kad visi liko patenkinti. Dalyvių ašaros atsisveikinant kaip pažadas susitikti vėl.         

 
Vilniaus senamiesčio teatro direktorė Laima Ašakaitė
 
 

Stovyklą „Gatvės teatras“ prisimenant

 
 

Rugpjūčio 6-17 dienos pralėkė kaip viena diena. Vilniaus senamiesčio teatro tęstinis projektas, kurio metu Vilniaus moksleiviai vasaros dienos stovykloje „Gatvės teatras“ kūrė, įgyvendino sumanymus, baigėsi. Ši stovykla buvo ypatinga dar ir tuo, kad joje vyko pasirengimas tarptautinio projekto „Gatvės teatro minties galia“ („Street theater- the power of imagination”), finansuojamo Lietuvos – Lenkijos fondo lėšomis, vyksiančiame rugpjūčio 20-27 dienomis Wasilkove, Lenkijoje įgyvendinimui.  

 

Stovykloje jauni žmonės turėjo galimybę aktorinio meistriškumo mokytis vedami Maskvos ugnies teatro „Feniks“ aktoriaus Ivano Kozyrevo. Rytą pradėję nuo mankštos, energijos užtaiso, gamino įrankius, priemones užsiėmimams, pasirodymams. Kūrė spektaklį pagal lietuvių liaudies dainą „Vanagėlis tupėjo“. Aiškinosi tekstą, kas jame svarbiausia, pagrindinę mintį. Nuomonių buvo įvairių, bendra išvada, kad tik dalinantis gali išsaugoti tai, ką gauni. Moksleivių, dalyvaujančių šiame projekte patirtis, galimybės labai skirtingos. Buvo smagu žiūrėti, kaip jie vienas kitam padėjo, patarinėjo, mokėsi ir tobulėjo. Dalinosi ir kuo daugiau atiduodavo, tuo daugiau gaudavo. Ne vien žinių, bendravimo. Į Lenkiją jau vyko kaip komanda, kurioje kiekvienas turėjo savo vietą, kiekvienas jautėsi reikalingas, svarbus. Rugpjūčio 20 dieną į Wasilkov išvyko 10 stovyklos „Gatvės teatras“   dalyvių pasirengusių dalintis tuo, ką gavo su projekto partneriais iš Lenkijos.

 

Vilniaus senamiesčio teatro vasaros dienos stovykla „Gatvės teatras“ dalinai finansuota Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis.  

 

Vilniaus senamiesčio teatro direktorė   Laima Ašakaitė

 
 

Stovykla „Teatras” 2009


PILIETINIO IR TAUTINIO UGDYMO KONKURSO PROJEKTŲ finasuotas2009 metų projektas, kurio metu vyko vasaros dienos stovykla „Teatras". Jaunimas vaidino, piešė, mokėsi groti, daryti ginklus, žongliruoti, sukti "pojus", rengėsi fantastų varžyboms, kurios vyko tikroje fantastų stovykloje Trakų rajone.
Dalyvavo gatvės akcijose Rotušės aikštėje.

 

Stovykla Riešutinėje ( 2007 )

Stovykla ( 2008 )

www.podlaska.ohp.pl/549-48316ab99c113-39391-p_1.htm